Jaký je rozdíl mezi shibari a kinbaku?

To je otázka, která se na západě omílá stále dokola a když se zeptáte deseti lidí, dostane s velkou pravděpodobností deset různých odpovědí. Já sama jsem si prošla různými fázemi, kdy se můj názor formoval podle toho, kdo mi zrovna podal důvěryhodnější odpověď a vysvětlení, ale Master K, autor knihy The beauty of kinbaku, mě svými argumenty přesvědčil o tom, že jeho podání se nejvíce blíží pravdě.

 Jak to tedy je? Můžeme se setkat s vysvětlením, že shibari znamená umělecké svazování v japonském stylu a kinbaku je spíše svazování propojené s erotickým otroctvím. Také se můžeme dozvědět, že shibari je nepřesný západní japonismus a kinbaku je pravé japonské slovo a obojí znamená totéž. Stejně tak vám může někdo tvrdit, že kinbaku je tradiční technika a shibari je uměle vytvořený západní styl kopírující tradiční japonské způsoby vázání.

 Co na to ve své knize říká Master K, který je mimochodem jako odborník na japonskou bondáž uznávaný nejen na západě, ale dokonce i v samotném Japonsku?

 "Termíny shibari a kinbaku jsou ve skutečnosti synonymní a oba jsou v Japonsku používány po mnoho let. Nicméně shibari (starší termín) obecně znamená svázat nebo vázat, zatímco kinbaku (modernější termín) znamená pevně svázat nebo svázat v erotickém smyslu. Slovo kinbaku si také nese přidaný význam,  a to umění tradiční japonské erotické bondáže. To znamená shibari dělané tradičním nebo historickým způsobem pro estetický a/nebo erotický výsledek."

Zní to složitě? V jeho knize se dále můžeme dočíst, že první doložený výskyt slova kinbaku se objevil v roce 1952 na obálce erotického a mírně obskurního plátku Kitan Club. Fotografie a kresby svázaných žen se objevovaly již dříve, ale v tomto konkrétním vydání Kitan Clubu byly poprvé vydány odhalené akty svázané ženy, které vznikly vyloženě za účelem prodeje v SM měsíčníku určenému  k veřejnému prodeji. Před vydáním tohoto čísla se pro označení vázání žen používalo výhradně slovo shibari.

Z vydání Kitan Clubu, červen 1952

 Jeho vysvětlení, podložené nejen logickými argumenty, ale i reálnými a doložitelnými fakty, mi přijde jako nejrozumnější. Osobně používám oba termíny stejně často,  znamenají pro mě totéž, ale pokud chci poukázat na erotiku, která vázáním prostupuje, volím termín kinbaku.