O provazech

Už před mnoha staletími byli japonští zajatci poutáni provazem, železo patřilo dlouho mezi nedostatkovou surovinu a proto jste se téměř nesetkali s řetězy. Provazy byly snadno dostupné v celé zemi, používaly se ve stavebnictví i jako dekorace buddhistických chrámů a dodnes je použití přírodního provazu jedním z charakteristických prvků shibari.

Nejčastěji užívaným materiálem juta a konopí, které může být kombinované s lněnými vlákny. Přírodní provazy mají mnoho výhod, jsou pevné, nepruží, díky struktuře drží velmi dobře uzly, ale zároveň nemají tendenci se samovolně dotahovat. Při správné údržbě hezky voní, jsou příjemné na dotek a velmi krásné na pohled. Jejich nevýhodou je komlikovanější údržba- dají se sice prát, ale po každém namočení je nutné je sušit pod napětím, aby se minimalizovalo jejich smrštění, je potřeba je občas ošetřit voskem, olejem nebo pastou z obojího a zapéci v troubě. Hygiena jutových provazů se také dá provádět pomocí trouby- horkým vzduchem se z provazu dají odstranit bakterie i další neřádstvo. Stárnutím a používáním  provazy měknou, jemní a jsou jako z hedvábí. Při dobré péči vydrží i několik let, ale je nutné je čas od času zkontrolovat, jestli někde nezeslábly a nejsou poškozené. Při sebemenším poškození doporučuji vyřadit provaz ze sady určené pro závěsnou bondáž a dopřát mu zasloužený odpočinek při vázání na zemi, kde není riziko, že případným prasknutím dojde k vážnému zranění partnera.

Provazy určené pro svazování lidí se velmi liší od těch, které lze koupit v provaznictví nebo v nákupním centru pro kutily. Strojově vyráběná juta (nebo jakékoliv přírodní vlákno) se napouší chemickým koktejlem, který má zaručit jistou trvanlivost a odolnost proti vodě nebo nepřízni počasí. Tato impregnace nejen velmi páchne, ale zároveň může způsobovat nepříjemnou alergickou reakci, případně ekzém. Provazy jsou tuhé, neohebné, trčí z nich ostré chloupky a vázání s nimi je nepříjemné, až bolestivé- a to pro obě strany.

Jaké provazy jsou tedy k shibari potřeba? Musejí být opracované. Dají se koupit už hotové, nebo si je člověk může zkusit vyrobit sám doma. Proces opracování syrového provazu je ale dlouhý a komplikovaný- pro nastínění je nutné provazy vyprat a usušit (dost komplikovaný proces a nedoporučuji jej) nebo několik hodin péct v troubě (tímto procesem se z provazů vypaří chemikálie, ale zároveň si zamoříte byt nevábným puchem), protáhnout přes karabinu, opálit nad plamenem, navoskovat včelím voskem, zapéct, případně naolejovat nežluknoucím olejem a nakonec vyleštit suchým hadrem. Tato procedura zabere několik dnů, ale pokud vás zajímá více detailů, podrobnosti vám ráda zašlu.

Neopracovaná juta

Ráda bych zmínila, že výše uvedené informace platí především pro jutové provazy. Provazy konopné mají údržbu snažší, avšak jejich vlastnosti nejsou tak dobré, jako u juty.  Juta je populárnější a rozšířenější pro svou lehkost a živost v rukou riggera, pro svůj vzhled a pro přirozené tření, které při vázání vzniká a tím pomáhá udržet vázání komplexní.

Jestliže nepatříte mezi domácí kutily, provazy se dají koupit už hotové, nebo napůl opracované. Nedoporučuji nakupovat v sexshopech, protože jejich produkty jsou naprosto nespolehlivé, ale obrátit se na zkušeného riggera a nechat si poradit. V ČR prodává provazy hned několik provazových nadšenců a někteří lidé (mě nevyjímaje) nakupují provazy i v zahraničí.

Ukázka několika jutových provazů, které používám nejčastěji. Každá sada provazů má specifické a nezaměnitělné vlastnosti a pro různé účely používám rozdílné sady, které se liší šířkou juty, strukturou vláken, ohebností, hmotností i délkou.

I mezi provazy připravenými pro použití na lidsku kůži najdeme mnoho rozdílů. Nejdůležitější jsou rozměry, to znamená šířka a délka. Obecně se dá říci, že se váže provazy s průměrem 5 nebo 6 milimetrů, pokud vážete muže nebo silnější dámu, lze se ubrat k použití provazu o průměru 7mm. Tyto silné provazy ale nejčastěji slouží k uvázání hlavního nosného provazu při závěsné bondáži. Rozměry jsou důležité ze tří důvodů- prvním je rozložení váhy nebo tlaku,druhým je velikost uzlů a třetím samozřejmě nosnot provazu.. Pokud použijete tenký provaz, třeba o průměru 4 milimetry, bude se do těla svázaného partnera zařezávat a hrozí nebezpečí zranění. Pokud použijete tlustý provaz, třeba 8 nebo 10 milimetrů v průměru, sice se lépe rozloží váha, ale takto silné provazy vytvoří velké a robustní uzly, které mohou při tlaku na určitých částech těla způsobit zranění. A kromě toho, velké uzly mohou mít tendenci se samovolně rozvazovat nebo nekontrolovaně dotahovat a při vázání kazí estetický dojem.

Dalším důležitým faktorem je délka provazu. V Japonsku je bežné používání sedmimetrových provazů, protože japonky jsou drobné ženy, ale na západě se nejčastěji používají provazy o délce osmi metrů. Při použití kratšího provazu, například šestimetrového, dojde k tomu, že musíte příliš často navazovat, což nejen zdržuje, ale také přidává zbytečné uzlíky navíc. Jestliže se vám nechce provaz neustále navazovat, ať už kvůli tomu, že se vám uzlíky nelíbí, nebo protože si myslíte, že tím při vázání ušetříte čas, nedoporučuji vázat provazem delším než je 8 metrů, ovšem pokud nevážete muže nebo silnější dámu, v takových případech má použití delších provazů opodstatnění. Dlouhý provaz se snadno zamotává, je s ním horší manipulace a při vázání strávíte věky tím, že budete nadbytečné metry někde protahovat, hledat místa, kde se vám dlouhý provaz zasekl nebo zauzloval a místo příjemné stráveného času se rigger bude rozčilovat a modelka nudit.

Zcela specifickým kouskem je provaz kokosový. Na bondáž se vlastně vůbec nehodí, je zlý, ostrý, neohebný, trčí z něj mnoho vláken a třísek, které se s oblibou zapichují do kůže, jak riggerovi, tak vázanému, nedá se spolehnout na to, že nepraskne. Na druhou stranu, v rukou zkušeného riggera se kokosový provaz může změnit na rafinovanou pomůcku při semenawě. Semenawa, neboli mučení provazem, získává právě pro pestrou škálu emocí na stále větší popularitě, avšak jak jsem zmínila, měl by se k ní ubírat pouze rigger s odpovídajícími zkušenostmi. Použití kokosového provazu je ale potřeba důkladně zvážit a dopředu prodiskutovat se všemi osobami, kterých se použití tohoto provazu týká. Rigger musí mít na paměti, že kokosový provaz nelze použít pro závěsné vázání, musí zvážit, která část těla má kůži dostatečně odolnou, musí myslet na to, že kokosový provaz může prasknout.

Výběr vhodných provazů je pro riggera stejně důležitý, jako pro hudebníka volba jeho nástroje, a před zakoupením sady doporučuji si provaz vyzkoušet, nebo se alespoň poptat na reference někoho, kdo už konkrétní typ provazu má. Kromě délky a šířky se u shibari provazů liší i utaženost, nebo-li strmost twistu- některé provazy jsou méně dotažené, takzvaně s volným twistem, jiné mají twist strmý, utaženější. Ty volnější jsou měkčí, hezky drží uzly, ale mají kratší životnost a snáze se opotřebují, naopak strmý twist je v ruce o něco tužší, nutí riggera důkladněji utahovat uzly, ale zase takový provaz vydrží déle.

Není nutné ale vědět o svém prvním provazu všechno, je důležité mít ho rád a rád s ním vázat. Provazový vkus riggera se vyvíjí téměř tak dlouho jako jeho styl vázání a každý, kdo se shibari věnuje dlouhodobě, nakonec svůj provazový ideál najde :)

Bezpečnostní nůžky na provazy. Doporučuji vyzkoušet je ihned po zakoupení, abyste si mohli být jistí, že v případě průšvihu provaz opravdu spolehlivě přestřihnou.