Andrea Ropes

 
Jsi jedním z lidí, kteří se vázáním živí. Asi si ani neumím představit, jak to musí být někdy těžké- nelitoval jsi někdy svého rozhodnutí?

Když si srovnám, jak znuděný jsem byl ve svém předchozím zaměstnání a jak se věci hýbou teď, ne, musím říct že svého rozhodnutí nelituju.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Většinou si ráno přispím, ale to hlavně kvůli tomu, že v noci bývám opravdu dlouho vzhůru. Pak odpovídám na maily organizátorům a lidem, kteří se zajímají o informace ohledně workshopů a vystoupení. Nedílnou součástí je také promování mé práce, vymýšlení a plánování nových věcí, které chci zkoušet nebo vyučovat. Další dění závisí na tom, jestli mám v plánu sám vázat, nebo jestli mám domluvenou výuku, když vázání v plánu nemám, ve volném čase se věnuji úpravě provazů, ať už svých, nebo pro zákazníky. Začal jsem se také věnovat pletení paracordových bičů, takže když zbyde čas, pletu biče.

A jak vypadá tvůj úplně ideální den?

Rozhodně si nemůžu stěžovat na to, jak vypadají moje běžné dny, ale kdybych měl říct, jak bych si představoval perfektní den, asi by to bylo následovně: vstal bych pozdě a vedle krásné ženy, nebo ještě lépe vedle dvou krásných žen, dal bych si pořádnou snídani a horkou sprchu, můj manažer by mi zavolal, aby mi řekl, že všechny workshopy mám beznadějně vyprodané, a pak bych vázal a večer šel na mejdan. Abych pravdu řekl, občas to přesně takhle je, ale zdaleka ne každý den.
 


Každému, kdo tě vidí vázat, musí být jasné, že jsi perfekcionalista a věnuješ maximální pozornost i těm nejmenším detailům. Tvoje vázání je prostě precizní. Ale jaké emoce ve vázání hledáš? Jaké emoce rád přijímáš od svých vázaných partnerů a jaké emoce jim sám nabízíš?

Ano, preciznost je něco, k čemu se snažím pečlivě směřovat, nejen kvůli show, ale také kvůli bezpečnosti mé partnerky.Co se emocí týče, hrozně záleží na tom, před jakým publikem vážeme. Když vážeme v nějakém discoklubu, tak obvykle vážu vyloženě vizuální věci, na jiné akci to může být velmi intimní floorwork. Opravdu se to různí. Úplně jinou kapitolou jsou moje představy ohledně vázání v soukromí, ale snažím se nemít dopředu nějaká očekávání, jednoduše své partnerce něco nabídnu a pak čekám na její reakci, díky tomu můžeme pomocí provazů začít komunikovat.
 
Baví tě působit provazem bolest?
 
To samozřejmě záleží na tom, s kým vážu, ale pokud si moje partnerka bolest užívá, tak ji působím velmi rád. Ovšem tu vědomou, nikoliv omylem.
 
Kdybys mohl říct jednu věc, která se ti na vázání na pohled líbí, co by to bylo?
 
Máš na mysli konkrétní úvaz, nebo spíš styl či techniku? Pokud se bavíme o konkrétním úvazu, rozhodně němám nějaký, který bych vázal nejraději nebo nejčastěji. Nedávno jsem si znovu připomněl krásnu vázání na zemi a volného vázání, kde nepoužívám žádné patterny, vůbec nic konkrétního. Co se týče oblíbených poloh, mám opravdu rád závěsy hlavou dolů a mým asi nejmilejším je závěs pouze za futomomo.
 
 
 
Předpokládám, že vážeš se spoustou různých lidí. Jak se od sebe liší session, kde vážeš s nějakým člověkem poprvé od session, kde vážeš s někým po sté?

Jak jsem zmínil před chvílí, začínám vázat tak, že partnerce něco nabídnu a díky jejím reakcím můžu odhadnout, kterým směrem se chce vydat. Každé vázání je tak jiné, a to i s lidmi, se kterými vážu pravidelně. Koneckonců neliší se to nijak od klasického rande v baru- můžeš začít tak, že si objednáš pivo, ona si dá kolu a pak si začnete povídat a kdoví, k jakým tématům se ve finále dostanete. Ten rozdíl je stejný jako rozdíl mezi prvním rande a setkáním se starým přítelem. Se starým přítelem se možná můžete rovnou vrhnout na špásování, nebo si taky nejdřív popovídáte o tom, jak jste měli těžký den. Ale i v tomhle případě se nedá nikdy odhadnout, kam se bude konverzace nakonec ubírat. Abych to zkrátil- emoce jsou pro mě ve vázání důležité a rád je vnímám.

Vážeš někdy muže?

Ano vážu, je to součást mé práce. Ale jako hetero chlápek radši vážu s holkama, víc mě to uspokojuje.
 
Říkáš, že je to součástí tvé práce- jak to myslíš? Vážeš je třeba na nějaké focení, nebo si s tebou mohou pánové domluvit privátní session?
 
No někdy je to tak, že si mě různé kluby najmou, abych dělal doprovodný program, což znamená, že za mnou mohou libovolně chodit zájemci o vázání a já s nima vážu. No a někdy se za mnou zastaví pánové, že by si rádi zavázali, tak si zavážeme.
 


Jsi velmi zkušený performer a trpělivý učitel. Pracuješ i na svém vlastním vzdělávání? Chodíš někdy na workshopy nebo privátní hodiny jako student? S jakým lektorem?

Ano, stále se snažím svoje vázání rozvíjet a zlepšovat. Na workshopy chodím, ale je čím dál těžší najít tu krásnou perlu, workshop, na který stojí za to jít. Právě kvůli tomu preferuji soukromé hodiny, teď nedávno jsem si domluvil týdenní privátní vázání v Japonsku s Nawashi Kanou. Ale řekl bych, že téměř každý má co nabídnout a že se učím od spousty lidí, i kdyby jen to, jak věci nedělat :)

Je někdo, o kom bys mohl říct, že je tvým sensei?

Každého nawashi, se kterým studuji, oslovuji Sensei, ale abych pravdu řekl, je to jen čistě otázkou etikety. Studoval jsem s mnoha skvělými japonskými nawashi, ale se žádným tak dlouho, abych o něm mohl říkat, že je to "můj" sensei. Ne že bych já nechtěl, ale spíš mi to nepřijde fér.

Co si myslíš o současné evropské shibari scéně? Změnila se nějak za ty roky, co jsi její součástí?

Rozhodně se během let rozrostla a objevilo se spousty nových a šikovných riggerů. Vzniklo hodně nových festivalů a eventů a začali fungovat noví organizátoři. Scéna se od doby, kdy jsem se stal její součástí, dost změnila, lidé mají mnohem širší povědomí o technice vázání, o jednotlivých stylech, o práci s tělem a konsenzu. Ano, rozhodně se rozrostla a to nejen co do počtu lidí, ale především co se kvality týče.
 


Máš radost z toho, jak se shibari rozšířilo a že se stalo součástí mainstreamové kultury? Dneska není neobvyklé vidět provazy v hudebních klipech nebo módních magazínech... je to velmi populární téma.

No... ano a ne. Tedy- líbí se mi vidět provazy právě v klipech nebo v magazínech, na druhou stranu si myslím, že lidé stále nejsou připraveni porozumět základní podstatě toho, co děláme, vidí jen nějaký přípustný odraz, ale principu nerozumí.
 
Máš nějaké vlastní studio nebo dojo? 
 
Jasně! Není teda vyloženě vlastní, máme ho společně se čtyřmi přáteli. Je to prostor o dvou stech metrech čterečních přímo v centru Bologny. Všichni z nás máme opravdu rádi provazy a BDSM obecně, proto tady organizujeme různé druhy akcí. Samozřejmě peer rope (s obvykle nejméně čtyřiceti účastníky), moje každotýdenní workshopy, rád bych začal organizovat workshopy s lektory ze zahraničí, taky jsme pořádali třeba nyotaimori night (večírek, kde se jí sushi z nahého těla hostestky) a nějaký kinky speed dating. V průběhu léta budeme přesouvat peer rope na krásný venkovní pozemek s bazénem, opravdu se na to těším. Pokud by kdokoliv měl nějaké otázky ohledně těchto akcí nebo čehokoliv dalšího, může mi napsat mail na andrearopes@gmail.com.
 
Díky Andreo, moc se těšíme na viděnou!