Výuka shibari

 
Stále více lidí se na mě obrací s otázkou, kde se dá naučit vázat v duchu japonské bondáže. Moje odpověď je vždycky stejná- mrkněte na web a najděte si workshop pro začátečníky, přihlaste se na něj a vyražte poznávat krásy shibari. Zní to jednoduše, že? 
 
Před čtyřmi lety jsem začala sama vést workshopy a stejně tak, jako se změnil můj přístup k vázání, zmenil se i můj přístup k výuce. Zezačátku jsem dělala přesně to, co mi jako studentu začátečníkovi nejvíc vadilo- snažila jsem se předat svoje zkušenosti, vědomosti, vášeň, nadšení a lásku k shibari co nejvíce lidem. To je problém workshopů obecně- když je plný, lektor má na starosti mnoho studentů, mnoho témat k probrání a jen velmi málo času, chce-li dodržet dopředu vytyčený harmonogram. V praxi to znamená, že  může jen letmo kontrolovat studenty, téma probírá pouze povrchně a v rámci workshopu není prostor pro individuální tempo výuky, pro hlubší vysvětlení témat a pro osobnější přístup k potřebám jednotlivých studentů.
Ekvivalentem workshopů jsou privátní hodiny. Nejčastěji se setkávám s tím, že privátní hodiny volí lidé, kteří mají strach o zachování svého soukromí, ať už kvůli rodině, nebo práci. Tento formát výuky mi přijde jako nejsympatičtější, nejen proto, že může probíhat v klidu a teple domova, ale protože lze lekci sestavit přesně podle přání a potřeb studenta. Baví mě, že můžeme dané téma probrat z více úhlů, můžeme konkrétní vázání přizpůsobit konkrétním lidem, líbí se mi individualita každého člověka.
 
 
Dnes vím, že nemá smysl snažit se předat co nejvíce zájemcům co nejvíce informormací, ideálně najednou. Pochopila jsem, že je nutné hovořit ke konkrétnímu studentovi, nikoliv k davu, pokud chci, aby skutečně porozumněl tomu, co se mu snažím předat. Dlouho jsem uvažovala nad způsobem, jakým změnit zažitý způsob masového vzdělávání zájemců o japonskou bondáž a časem se vyvinuly dva koncepty. Uvědomuji si, že ne všem zájemcům o studium japonské bondáže vyhovuje systém privátních hodin a proto jsem kromě soukromých lekcí začala pořádat komorní workshopy. Kapacita studentů je omezená tak, abych stále mohla věnovat každému maximum pozornosti, aby na workshopu nebyl přehnaný ruch a hluk a abychom jako skupina mohli pracovat v tempu a intenzitě, která je příjemná všem zůčastněným. Privátní hodiny si lze domluvit v podstatě kdykoliv, workshopy pak organizuji pravidelně každý měsíc. Pokud vás zaujal můj styl vázání a rádi byste se ode mě něco naučili, napiště mi mail a já si s vámi ráda popovídám :)